Termin: 21-22 kwietnia 2021 r.
Miejsce: forma online, platforma Microsoft Teams
Organizator: ELSA Gdańsk oraz Katedra Prawa Morskiego WPiA Uniwersytetu Gdańskiego
Rejestracja uczestników biernych: Link do rejestracji dla uczestników biernych zostanie udostępniony około miesiąc przed planowanym terminem wydarzenia, na stronie wydarzenia.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/134741020959662
Agenda: Zostanie udostępniona wkrótce.
IX Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego „Prawo morskie dla zrównoważonej żeglugi” jest poświęcona zagadnieniom, które mają istotne znaczenie dla rozwoju prawa morskiego ukierunkowanego na zrównoważoną żeglugę. Zrównoważona żegluga jest koncepcją holistycznego zarządzania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Koncepcja ta znajduje zastosowanie w sektorze żeglugowym i sprowadza się przede wszystkim do społecznej i środowiskowej odpowiedzialności opartej na obowiązkach o pochodzeniu prawnomiędzynarodowym. Została ona ugruntowana na trzech filarach zrównoważonego rozwoju: gospodarczym, społecznym i środowiskowym. Praktyka zrównoważonej żeglugi ma na celu ich wzmocnienie.
Punktem wyjścia do dyskusji o prawie morskim dla zrównoważonej żeglugi są zagadnienia, będące przedmiotem prac toczących się przede wszystkim w Międzynarodowej Organizacji Morskiej. W trakcie Konferencji w ramach trzech paneli zostaną poruszone wybrane zagadnienia, dotyczące prawnych i praktycznych oraz społecznych i gospodarczych aspektów zrównoważonej żeglugi, ze szczególnym uwzględnieniem innowacji i technologii nowej generacji, w tym sztucznej inteligencji oraz wprowadzenia do eksploatacji statków autonomicznych, a także zapewnienia statkom morskim bezpieczeństwa cybernetycznego.
Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie ponownie panel dla młodych naukowców, który odbędzie się 21 kwietnia 2021 r.